- 14. Marts kl. 20:00
- Arena Assens
Ikke noget pis
– en skarp og morsom komedie om at være mand
En strittende og morsomt udleverende komedie, der stiller skarpt på det at være mand i dag – på baggrund af skuespillerne Lars Mikkelsen, Janus Nabil Bakrawi, Rasmus Botoft, Peter Oliver Hansen og Henrik Prips egne fortællinger, refleksioner og oplevelser.
Det er 15 år siden, de samme fem skuespillere i succesforestillingen Pis satte manden under lup. Dengang måtte manden forholde sig til voksenlivets forpligtelser, småbørn, karriere og selvfølgelig kvinden. Han var næsten udødelig og i hvert fald uforbederlig.
Nu mødes mændene igen i en forandret verden. En ny fortælling presser sig på med dybdeborende tragikomik.
Der er sket meget siden sidst. Hvordan går det med manden, hans krop og sind? Hvilken tilstand er han i? Kan manden følge med tiden? Er han på sporet, eller er han lost? Har der mon sneget sig en dødsangst ind? Og hvad med selvrefleksionen? Hvordan synes han egentlig selv, det går?
Grin og græd med i denne komedie, når mændene er ved roret for måske sidste gang.
Instruktør: Kamilla Wargo Brekling
Medvirkende: Lars Mikkelsen, Henrik Prip, Janus Nabil Bakrawi, Peter Oliver Hansen og Rasmus Botoft
Manuskript: Kamilla Wargo Brekling i samarbejde med Karina Dichov Lund og de medvirkende
Producent: Det Kongelige Teater
Billetpris: Børn/unge: 125 kr. Voksne: 295 kr.
